YarasaFORUM
21 Şubat 2018, 12:07:48 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Kaliteli hizmet için ÜYE OLUN!..
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: yenı avcılık kanunları ve duzenlemeler.......  (Okunma Sayısı 301 defa)
thekinq
Mod.Tümgeneral
ÜSTEĞMEN
*

Tesekkür sayisi 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 153« : 13 Nisan 2011, 12:43:18 »


Avcılık ve Yeni Yasal düzenlemeler Avlanma belgesi yıllık vize bedeli

Avcı Arkadaşlarım;
Uzunca bir süredir, avcılığı ilgilendiren ve kafalarımızı sürekli kurcalayan, YASAL haklarımız ve kanuni olarak uymak zorunda bulunduğumuz kurallar her zaman bir soru olarak karşımıza çıkmakta ve neyin nasıl olması gerektiği konusunda değişik cevaplar karşısında da muğallakta kalmaktayız.


Biz avcılar olarak, yasal ve kanunlara saygılı kişiler olarak her şeyin doğrusunu yapmaya gayret ediyoruz ancak; KARA AVCILIĞI ‘nı ilgilen düzenlemelerin bize göre ( çünkü bizler hukukçu değiliz ) karmaşıklığı istemeden de olsa, hataları ve eksikliklerimizi gündeme taşımaktadır.
Şöyle ki; 01.07.2003 tarihinde yeni KARA AVCILIĞI KANUNU ‘nun yürürlüğe girmesi ile, eski bildiğimiz her şey ortadan kalktı, yeni yeni kavramlar, değimler, uygulamalar ortaya çıktı, bizim avcılar olarak KARA AVCILIĞI KANUNU, ATEŞLİ SİLAHLAR KANUNU, HARÇLAR KANUNU, MAK KARARLARI, TEBLİĞLER, YÖNETMELİKLER gibi YASAL DÜZENLEMELERİ bilmemiz ve takip etmemizin zaten mümkün olmadığı da ortadadır.
01.07.2003 tarihi öncesi Yasal Düzenlemeye göre, Mahallin Mülki İdare Amirine Dilekçe ile müracaatla ( İstenilmiş bulunulan evraklarla birlikte ) Jandarma veya Emniyet ‘ten AV TEZKERESİ adı altında bir belge alıyor ve 5 yıl süre ile hem bu belge ile Avcılık yapabiliyor, hemde sahibi bulunduğumuz tüfekler bu belgeye işleniyor idi, sonradan MAK kararları ile bir AVLANMA PULU çıkartıldı, bu pulu almayanlar avlanamayacak dendi, kimilerimiz bu pulu aldık, kimilerimiz almadık bu böyle devam ederken, yeni çıkan kanunla beraber,
* Avcılık Belgesi,
* Avlanma İzni,
* Avlanma Bedeli, ( Pul Parası )
* Yivsiz Tüfek Satın Alma Belgesi,
* Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi,
gibi terimlerle karşılaştık, bunlar ne demek, internette bilgi arıyoruz, detay arıyoruz, bulamıyoruz ! Peki bizler birer hukukçu da olmadığımıza göre ne yapalım, aklımız erdiğince kanun ve nizamnameleri yorumlamaya çalışalım ki aklımızda bir şeyler kalsın,
1) Avcılık Belgesi; MADDE 13. - Avcılık belgesi, Türk vatandaşlarına bir defaya mahsus olmak üzere verilir ve her yıl vize edilir. Avcılık belgelerinin vize edilmesine ilişkin iş ve işlemler Bakanlıkça belirlenir.
Yeni kanuna göre, YİVSİZ TÜFEK RUHSATMANESİ sahibi olan avcı, AVCILIK BELGESİ almak ve bu belgeyi her yıl vize ettirmek durumundadır.
2) Avlanma İzni; MADDE 14. - Avcılık belgesi sahibi avcılar, avlanmak istedikleri av yılına ait avlanma izin ücretini Döner Sermaye İşletmesine yatırmak suretiyle avlanma izni almak zorundadırlar. Avlanma izin ücreti Bakanlıkça, hayvan gruplarına, avlanmanın il, bölge veya ülke genelinde yapılmasına göre farklı olarak tespit edilebilir. Avlanma izni bir av yılı içindir.
Avlanma izni demek ayrı bir belge daha almak anla****a gelmiyor, avlanmak istediğimiz av yılına ait bir ücret ödememiz gerektiğini belirtiyor. Bu bedeli ödemiş olmak, o yıla ait AVLANMA İZNİ aldığımız anlamını taşıyor. Avlanma izin ücreti ödenmediği takdirde, Avcılık Belgesi ilgili birimce vize edilmiyor, dolayısı ile de avcılık yapamıyoruz.
Belirli Ana Başlıklar altında, aklımıza takılan yeni düzenlemeye ilişkin soru ve cevapları aşağıda açıklanmaya çalışılmıştır.
4915 sayılı yeni Kara avcılığı Kanunu, avcılığa yeni bir düzenleme getiriyor. Avcıları öncelikli olarak ilgilendiren belli başlı değişiklikleri, sizler için özetlemeye çalıştık.
Kanun sadece bu yenilikleri getirmiyor. Bu nedenle avcılara kanunun tümünü dikkatle okumaları öneriyoruz.
Rasgele.
- Av tezkereleri ne oldu?
- "Av Tezkeresi" yürürlükten kalktı, artık "Avcılık Belgesi" verilecek.
- Avcılık belgesi nereden alınacak?
- Avcılık belgesi "Çevre ve Orman Bakanlığı"ndan alınacak.
- Av tezkeresinin süresi dolanlar ne yapacak?
- Çevre ve orman Bakanlığına başvuracaklar ve yönetmelikler hazırlanıncaya kadar kendilerine "Geçici Avcılık Belgesi" verilecek.
- Av tezkeresinin süresi, kanun çıkmadan önce (örneğin 2-3 yıl önce) dolanlar ne yapacak?
- Eğer bu kişiler avlanmak istiyorlarsa, Çevre ve Orman Bakanlığının ilgili birimlerine başvurup "Geçici Avcılık Belgesi" alacaklar.
- Yönetmelikler ne zaman hazırlanacak?
- Bir yıl içinde hazırlanacak.
- Yine beş yıllık harç yatırılacak mı?
- Beş yıllık harç kalktı. Harçlar yıllık yatırılacak.
- Avcılık belgeleri her yıl değişecek mi?
- Avcılık belgesi bir defaya mahsus olmak üzere verilecek, her yıl vize edilecek. Her yılın harcı da vize edilirken alınacak.
- İç İşleri Bakanlığı ile avcıların ilişkisi kalmadı mı?
- İlişki hala devam ediyor. "Av Tezkeresi" yerine "Avcılık Belgesi" getirildi ancak, avcılık belgesinden ayrı olarak, av tüfekleri için, Polis ve Jandarma tarafından "Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi" verilecek. Yani, araba ve sürücü ilişkisi gibi bir sistem getirildi. "Avcılık belgesi" bir nevi ehliyet, Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi" de, tüfeğin belgesi.
- Birden fazla tüfeği olan avcılar her tüfek için ayrı ruhsat mı alacaklar?
- Bu konu 2521 Sayılı kanunla ilgili. 2521 sayılı Kanunun yönetmeliğinde değişiklik yapılacak. Emniyet teşkilatı daha önce (90'lı yıllarda) her tüfek için ayrı ruhsat, harç ve yıllık vize düşünüyordu. Bekleyip göreceğiz.
Av ve Yaban Hayatı Vakfı, yivsiz tüfek ruhsatnamesinin bir defaya mahsus olarak verilmesi, her yıl vize edilmemesi gerektiği görüşündedir.
- Av tezkeresinin süresi bitmeyen avcılar ne yapacak?
- Şimdilik bir şey yapmalarına gerek yok. Usulüne uygun avlansınlar yeter. Yönetmelik çıkınca ve av tezkerelerinin süresi bittiğinde, "Avcılık Belgesi" alacaklar. Örneğin; tezkerelerinin süresi 2007 de bitenler, bu tarihten sonra, yeni kara Avcılığı Kanununa uygun olarak, avcılık belgesi alacaklar.
- Avlanma izin ücretini (eski adı "avlanma bedeli") yatıracak mıyız? Yatırmadan avlanırsak cezası var mı?
- Avlanmak isteyen her kişi, yeni kanunun 14. Maddesine göre, "Avlanma İzin Ücreti"ni yatırmak zorundadır. Cezalar için izleyen bölümlere bakınız.
- Suç işleyenlere ne gibi işlem uygulanacak?
- "İdari Para Cezası" verilecek. İdari para cezalarına itiraz 7 gün içinde sulh ceza mahkemelerine yapılabilecek. İtiraz cezanın ödenmesini engellemeyecek.
- Kime ait olursa olsun, tüfek, diğer av araç-gereci ve vasıtalar ile varsa canlı ve cansız av hayvanları, sulh ceza mahkemelerince müsadere edilecek.
- İdari para cezasını kim verecek?
- İdari para cezaları, "İl Çevre ve Orman Müdürü" veya görevlendireceği bir kişi veya "Orman İşletme Şefleri" tarafından verilecek.
- Merkez Av Komisyonu ile ilgili maddede 9 coğrafi bölge deniliyor. Eskiden 7 bölge vardı, 9 bölge nereden çıktı?
- Söz konusu madde bundan önceki yasama döneminde değiştirilmişti. O dönemde Orman Bakanlığının 9 bölge müdürlüğü vardı. Herhalde bu nedenle 9 coğrafi bölge denildi. Şimdi bölge müdürlükleri kalktı ama "9" rakamı kaldı. Aslında, coğrafi bölgeler "7" dir, 9 olamaz. O dönemde, bu bölgelere başka bir isim verilmeliydi.
- Av hayvanı üretmek isteyenler ne yapacak?
- Türkiye'de bulunan doğal türlerden ise Bakanlıktan izin alınması gerekmiyor. Ancak bu türlerin izin alınmaksızın doğaya salınması yasak.
- Avlaklar sınıflandırılmış, bunlar neler?
- Avlaklar, "Özel Avlak", "Genel Avlak" ve "Devlet Avlağı" olarak 3'e ayrılmış. Ayrıca, genel ve devlet avlakları içerisinde örnek avlak kurulabilecek. Özel avlak dışındaki avlak arazileri, devlet mülkiyetinde olan sahalar.
- 12. Maddede Genel Avlaklar ve Devlet Avlaklarında avlanmak Bakanlığın iznine tabi denilmiş. Her ava giderken örneğin; bıldırcın veya keklik avına giderken izin mi alınacak?
- Her seferinde izin alınmayacak, "Avlanma İzin Ücreti", aynı zamanda "izin" yerine de geçiyor.
- Daha önceki kanunda ormanlarda avlanmak ayrıca izne tabiydi. Yine öyle mi?
- Kanunda, "ormanlar" devlet avlakları içinde sayılmış. Eğer hazırlanan yönetmeliklerde bir istisnai hüküm getirilmez ise ormanlarda avlanmak için ayrıca izin alınmasına gerek kalmayacak.
- Kanunda bir sürü harç, ücret vb var. Keklik, bıldırcın, tavşan avlamak isteyen her yıl ne ödeyecek?
- Kara Avcılığı Kanununa göre 2 ayrı ücreti ödeyecek. Birincisi avcılık belgesinin veya vizesinin harcı, ikincisi ise yıllık avlanma izin ücreti. Yıllık avlanma izin ücreti, kanundaki yazılış şekline göre, hayvan gruplarına, avlanmanın il, bölge veya ülke genelinde yapılmasına göre farklı olarak tespit edilebilecek. Tabii bir de eğitime katkı payı ve özel işlem vergisi var.
Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC
Simple Audio Video Embedder
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!