YarasaFORUM
21 Şubat 2018, 02:17:23 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Kaliteli hizmet için ÜYE OLUN!..
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Moskof Cariye-Hürrem  (Okunma Sayısı 186 defa)
YARASA
MARESAL
YARBAY
*

Tesekkür sayisi 1960
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1261


YUSUF'san gerektiğinde ölmesini bileceksin..


Site
« : 08 Kasım 2009, 19:25:54 »

Moskof Cariye-Hürrem

Haremden saltanata giden tehlikeli yolda yürüyen bir kadın. Muhteşem Süleyman'ı parmağında oynatan Hürrem'in aykırı hayatı.Hürrem Sultan kimine göre, Muhteşem Süleyman'ı parmağında oynatan, fettan, hain bir kadındır. Kimi de, güzel ve çocuklarını korumak için her şeyi göze alan bir anne olarak anlatır onu. Karadeniz'in kuzeyinden gelen herkesi Rus sayan halkın ona biçtiği rolde ise Moskof Cariye'dir Hürrem. Demet Altınyeleklioğlu, Moskof Cariye Hürrem'de tarihe damga vuran bu aykırı kadını adeta yeniden yaratıyor.

Küçük, güzel bir kız olan Aleksandra Anastasia Lisowska evinden kaçırılır. Yıllarca yaşamın kıyısında, korkularla gidip gelir. Kader onu Kırım Sarayı'na, oradan da hediye edildiği Sultan Süleyman'ın haremine savurur. Aleksandra, cariye olarak İstanbul'a giderken, aklından geçen ise şu: “Geliyorum Osmanoğlu! Bekle beni Süleyman. Tacına tahtına ortak olmaya geliyorum...” Hareme girince kurtulacağını sanan güzel cariye, bu rüyadan çabuk uyanır. Kurtulduğunu zannederken, daha ölümcül tehlikelerle karşı karşıya olduğunu görür. Bir tuzaktan başkasına düştüğünü anlar. Onun için tek kurtuluş yolu vardır: Ülkeler fetheden genç ve yakışıklı Süleyman'ın gönlünü fethetmek. O da öyle yapar. Yalnız, müthiş ihtirasların, entrikaların, adım başı ihanetlerin kol gezdiği bir sarayda yaşamak hiç de kolay değildir.
Kudretli erkekler gibi!

16. yüzyılın ilk elli, atmış yılına hiç kuşkusuz Kanuni Sultan Süleyman, Sekizinci Henry ve Şarlken damgasını vurmuştu. Rusya'da Korkunç İvan, İran'da Şah Tahmasp, Fransa'da Francis de aynı dönemin önemli figürleriydi. Bu hükümdarların iktidar mücadeleleri ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Henry'nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken'in Avrupa'yı din savaşlarına sürüklemesinde başrolü oynayan karısı Isabella'nın, bu kudretli erkeklerle benzer güçte izler bıraktı tarihte.
Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu. Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen Hürrem'in macerası kadar masalsı değildi.

Demet Altınyeleklioğlu'nun ilk romanı Moskof Cariye Hürrem türü sevenler için kaçırılmaz bir fırsat...

Kitapla ilgili detaylar.
Moskof Cariye - Hürrem

Demet Altınyeleklioğlu

Artemis Yayınları

Basım Tarihi : 08 - 2009

Sayfa Sayısı : 824

Etiket Fiyatı : 25.00 TLHaremden saltanata giden tehlikeli yolda yürüyen bir kadın.
Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir Hürrem hikayesi anlatırken, 16. Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor 16. yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz

Osmanlı Hakanı Kanuni Sultan Süleyman, İngiltere Kralı Sekizinci Henry ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken damgasını vurmuştu. Bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Sekizinci Henry'nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken'in Avrupa'yı din savaşlarına sürüklemesinde başrolü oynayan karısı Isabella…

Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu.

Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen Hürrem'in macerası kadar masalsı değildi.
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2012, 23:16:26 Gönderen: BURAK » Kayıtlı

ismiALi
Vicdan sahibi kısık seslidir
BİNBAŞI
*

Tesekkür sayisi 200
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 921


İspat, izafi varlığın bir göstergesidir


« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2009, 01:55:54 »

Edebiyatçı bir arkadaşım yaprak dökümü kitabının konusunu osmanlının çöküşüyle eşleştirerek anlatmış ve burada ferhunde karekterini hurrem sultanla eşleştirmişti..
   Bu beni çok düşündürdü sizlerle paylaşmak istedim...
Kayıtlı

Nasılda büyütmüşüm DOSTTTT demişim..
Sonra paylaşmışız neyini YALANlarını,
Ne olurdu sanki oyunlar olmasaydı,,
Yine eskisi gibi DOSTT olsaydı...
ELİNE ne GEÇTİ paramı, şanmi,şöhretmi?
Bak, kişiliksiz TAKLITLERİM dogmuşş.
Cümlelerim,ismim TAKLIT EDİLMEKTE,,
Sıra KADERİMDE ,taklıtçılerim DİKKAT
Stella54
BİNBAŞI
*

Tesekkür sayisi 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 791


Heyecan Yaptım .. :))


Site
« Yanıtla #2 : 20 Haziran 2012, 14:35:08 »

Vay hürrem vay..
Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC
Simple Audio Video Embedder
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!